Friday, January 20, 2012

Getting a Little Real

I have been reading this blog about trying to incorporate more "real foods" into our diet and eliminating processed foods.  I have been working on this for awhile, especially when it comes to organic foods, but the information she provides on her blog have helped to expand my knowledge on the subject even more.  I don't want to change the atmosphere and topic of this blog.  Afterall, this is something that I do for Harper.  But I would like to share some of the recipes I try and the things I buy.  We are starting a new budget next week and I am going to attempt to do our own little challenge; hopefully one that will become habit for us.  I would like to include this on my blog because what I am doing affects Harper and I do this kind of thing out of love for her.  Plus, if there is anyone else out there that is interested or is doing the same thing, perhaps this might be informative or it might spur them to make similar changes.  I'm reading Michael Pollan's book In Defense of Food right now since that is where the "100 Days of Real Food" challenge came about.  I think my including this in my blog I will be able to write more frequently as well.  I do take pictures of Harper, but not as often as I used to.  I take videos more now since she doesn't sit still for very long!  I'll have to update you all on what she has been up to.  Let me just say that even though I may be biased, I think she could win a "Cutest Kid" contest with her pigtails and her singing her ABCs!

Here are some pictures of our groceries and food as of late:
The items on the left(apple sauce, PB, nuts, unsweetened coconut, and yeast) were not local items, but the items on the right (milk, eggs, chicken, and honey) were all from Indiana.  Unfortunately I didn't have my frequent shopper's card, but it broke down like this:
Organic Applesauce: $3.55
Almonds: $ 1.56
Walnuts: $1.99
Yeast: $2.55
Chicken: $5.74
Natural PB: $4.75
Unsweetened shredded coconut: $4.49
Organic eggs: $3.99
Organic milk: $4.49
Local honey: $5.75
Total: (after a $.55 discount on the nuts) $38.31
Delicious homemade eggsalad, organic stone wheat crackers, and organic celery
Homemade chewy granola bars.  Seriously people, these are ridiculously easy to make and really good!
 (recipe here)

No comments: